Ви знаходитесь тут
Головна > Важливо > НБУ почав блокувати платіжні картки українців за підозрілі доходи

НБУ почав блокувати платіжні картки українців за підозрілі доходи

Українцям почали блокувати банківські картки за підозрілі доходи. У Нацбанку цей захід обережності пояснюють боротьбою з тероризмом і незаконним відмиванням грошей і радять усім клієнтам комбанків пройти в банку ідентифікацію особи, повідомляє Forbes.ua.

Тепер клієнти комерційних банків можуть несподівано для себе виявити, що їхня платіжна картка заблокована, причому на законних підставах.

«Я працюю фрилансером, в одному з банків у мене відкрито рахунок, на який мої замовники перераховують гроші за роботу, іноді це великі суми – приблизно $1000», – розповів журналістам читач Ярослав К.

«Днями я отримав із банку лист, у якому сказано, що відповідно до вимог НБУ, мені необхідно упродовж 10 днів пройти процедуру ідентифікації клієнта. Для цього я маю підійти з паспортом до найближчого відділення банку і відповісти на низку запитань. Мені приховувати нічого, але я ж міг і не заглянути в поштову скриньку або лист міг потрапити у спам, і я б його не помітив. А через 10 днів мою картку заблокують!», – поскаржився він.

У банку, який відправив лист, ЗМІ відповіли, що з червня 2015 року НБУ вимагає від них щорічно перевіряти дані клієнтів (постанова № 417 «Про затвердження положення про здійснення банками фінансового моніторингу») і підтвердили, що у разі нез’явлення рахунок заблокують і розблокують тільки після особистого спілкування з його власником. Те, що відбувається така перевірка, підтвердили ще в декількох банках.

Як пояснюють у прес-службі НБУ, такий моніторинг пов’язаний із тим, що в останні місяці почали активно використовуватися схеми з переведення в готівку незаконних грошей через фізосіб. Наприклад, співробітники фірми масово отримують матеріальну допомогу у 20-30 тис. грн або благодійний фонд несподівано починає допомагати сотням людей, перераховуючи їм по 3-5 тис. грн. Щоб припинити цю діяльність, НБУ зажадав від банків провести ідентифікацію клієнтів, і першими під підозру потрапили фрилансери, а не ті, хто має постійне місце роботи.

«Це європейська практика, там кожен банк знає своїх клієнтів. Причому ми тепер вимагаємо від банків не тільки повідомляти НБУ і службі фінмоніторингу про підозрілі банківські операції, а й відразу ж ці операції зупиняти», – кажуть у прес-службі НБУ.

За словами президента Украналітцентру Олександра Охріменка, комбанки почали активніше виконувати постанову НБУ № 417: «Це вимога Асоціації з ЄС, а останнім часом і МВФ, спрямована на боротьбу з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму. Нацбанк дав банкам час на підготовку й тепер вимагає результатів. У банку беруть анкету клієнтів і перевіряють його платежі за певним стандартом. Якщо бачать, що платежі викликають питання, наприклад, проходять рідко, але на рахунок приходять або з нього йдуть великі суми, або платежі приходять тільки від юросіб, то клієнта викликають у банк, щоб уточнити операції, а заодно й перевірити його дані».

Фінансовий аналітик Ігор Шевченко каже, що у зв’язку з тим, що банківська система зараз зазнає збитків, бо не працює основне джерело доходів – кредитування, банки не тільки почнуть ще ретельніше перевіряти клієнтів, але і скоротять якість обслуговування і, ймовірно, почнуть підвищувати тарифи за свої послуги: «Наприклад, підвищиться вартість інкасації готівки (зараз 0,15% від суми), зняти без комісії кеш у банках-партнерах можна буде тільки 1-2 рази на місяць, наступні зняття платні тощо».

Top